Tabletka wczesnoporonna – aborcja farmakologiczna

Alternatywa tabletek poronnych

Tabletka wczesnoporonna jest alternatywą dla tabletek poronnych, różnica jest jedynie taka, że tabletka wczesnoporonna powinna zostać przyjęcia nie później niż 72 godziny po stosunku. Jak obie nazwy sugerują nie jest to antykoncepcja awaryjna a raczej aborcja farmakologiczna, ponieważ leki te mają przerwać trwającą już ciąże w kobiecym organizmie. Cały proces wiąże się ze skurczami i bólem w podbrzuszu, krwawieniem, czasem z gorączką, wymiotami i stresem. Decydując się na skorzystanie z tabletki wczesnoporonnej warto mieć świadomość, co czeka po spożyciu leków i na co należy być przygotowanym. W Polsce leki wczesnoporonne oraz poronne nie są powszechnie dostępne, ponieważ aborcja w Polsce jest nielegalna.

Najczęstsze skutki uboczne po przyjęciu tabletek wczesnoporonnych

  • Ból i skurcze,
  • Krwawienie z wydalaniem skrzepów i tkanki,
  • Mdłości, biegunka, wymioty,
  • Gorączka,
  • Skórne reakcje alergiczne.

Zazwyczaj skutki uboczne ustępują samoistnie i nie wymagają konsultacji lekarskiej. Jeśli jednak dolegliwości nie ustąpią to należy się zgłosić do lekarza. Skuteczność tabletek jest na poziomie 98 %, jednakże w pozostałych 2 % aborcja się nie powiodła i należy ją ‘dokończyć’ w gabinecie lekarskim za pomocą łyżeczkowania bądź przyjęcia dodatkowej dawki leków.

Jakie leki przyjmujemy podczas aborcji farmakologicznej?

Jeśli kobieta podejmuje decyzje o przerwaniu ciąży za pomocą tabletki wczesnoporonnej, to najczęściej korzysta z zestawu dwóch leków: mifepriston oraz misoprostol. Pigułki podaje się doustnie i/lub dopochwowo. Oba leki są dokładnie przebadane i znajdują się na liście kluczowych lekarstw Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Zatem jeśli nie mamy przeciwwskazań to tabletka wczesnoporonna jest dla organizmu bezpieczna i skuteczna dla przeprowadzenia procesu aborcji farmakologicznej.

Comments are closed.

Post Navigation