Zmiana zabarwienia moczu – co może oznaczać?

Jak definiuje się zmianę zabarwienia moczu?

To proste: mocz powinien być jasnożółty, bez silnego zapachu. W zależności od rozcieńczenia może przybierać różne „normalne” odcienie, od prawie przezroczystych do ciemniejszych żółtych.

Mocz płynem wytwarzanym przez nerki. Jest on magazynowany w pęcherzu moczowym i wydalany przez cewkę moczową podczas oddawania moczu. Jeżeli mocz zmienia barwę, istotne jest ustalenie moczowego pochodzenia zabarwienia. Na przykład, u kobiet czasami trudno jest odróżnić pochodzenie moczowe od ginekologicznego (pochwa lub inne). Ponadto, stężenie moczu zmienia jego kolor: rozcieńczony mocz (obfite napoje) będzie jaśniejszy niż mocz stężony (ograniczone napoje). Jednak każda wyraźna zmiana koloru, gęstości lub zapachu może wskazywać na problem zdrowotny. Wygląd moczu od wieków był wykorzystywany przez lekarzy do rozszyfrowania stanu zdrowia swoich pacjentów. Działając jako „oczyszczacz”, mocz usuwa rozpuszczalne produkty odpadowe przefiltrowane przez nerki (początkowo obecne we krwi). Zrozumiałe jest więc, że mówi nam wiele o substancjach znajdujących się we krwi, czy jest to nadmiar białek, cukru, bakterii czy innych mikrobów.

 

Co powoduje zmianę koloru moczu?

Mocz otrzymuje swój żółty kolor od pigmentu zwanego urobiliną, który powstaje w wyniku rozpadu hemoglobiny.

  • kiedy mocz jest bardzo jasny, jest bardzo rozcieńczony
  • z drugiej strony, jeśli jest ono ciemnożółte, jest to znak, że nie jesteś wystarczająco nawodniony

Pokarmy, które spożywamy również mogą mieć wpływ na wygląd naszego moczu. Burak na przykład, może zmienić kolor moczu (i stolca) na różowy. Z kolei szparagi mogą szybko zmienić zapach moczu. Zmiany te są przejściowe i nie są poważne.

 

Jednak zmiany w kolorze moczu mogą wskazywać na obecność potencjalnie poważnej choroby. Wyjaśnia doświadczony urolog Piotr Radziszewski. Nie wyczerpując tematu, poniżej znajduje się lista kolorów, jakie może przybierać mocz i związanych z nimi problemów zdrowotnych:

  • jeśli mocz jest brązowy: albo jest bardzo zagęszczony (dlatego należy jak najszybciej się nawodnić), albo może to być choroba wątroby lub porfiria, choroba metaboliczna, która nadaje moczowi charakterystyczny „portowy” kolor
  • Jeśli mocz jest różowy lub czerwony: o ile nie jadłeś ostatnio czerwonych jagód, rabarbaru lub buraków, czerwony kolor powinien być zbadany: zwykle wskazuje na obecność krwi w moczu. Może to być zakażenie dróg moczowych, zakażenie nerek, ale także rak lub problemy z prostatą. Jest to zatem powód do pilnej konsultacji
  • Jeśli mocz jest pomarańczowy: ponownie, może być po prostu zbyt skoncentrowany, lub może wskazywać na problem z drogami żółciowymi lub wątrobą. Niektóre barwniki spożywcze (czasami zawarte w komercyjnych witaminach) mogą również zmienić kolor moczu na pomarańczowy, zwłaszcza karoteny. Podobnie jest w przypadku niektórych leków, takich jak antybiotyk rifampicyna
  • Jeśli mocz jest niebieskawy lub zielonkawy: może to być spowodowane rzadką chorobą genetyczną lub działaniem bakterii w układzie moczowym (takich jak Pseudomonas aeruginosa). Niektóre leki mogą również zabarwiać mocz, np. błękit metylenowy (ale także indometacyna, amitryptylina, triamteren itp.)
  • Jeśli mocz jest szary lub czarniawy: czernienie moczu w kontakcie z powietrzem jest charakterystyczne dla obecności kwasu homogentyzynowego, spowodowanego rzadką chorobą genetyczną zwaną alkaptonurią
  • Jeśli mocz jest białawy lub mleczny: może to być spowodowane obecnością tłuszczu w moczu (lipiduria) lub chylurii (chyluria), płynu w naczyniach limfatycznych jelita cienkiego (niektóre pasożyty mogą powodować chylurię)
  • Jeśli mocz jest spieniony: może to być spowodowane zbyt dużą ilością białka w moczu (białkomocz)

Wreszcie, zmiana zapachu moczu również powinna skłonić do konsultacji z lekarzem. Michał Zakrzewski zaprasza do konsultacji.

 

Jakie są konsekwencje zmiany koloru moczu?

Jak widzieliśmy, nieprawidłowe zabarwienie moczu może wskazywać na obecność potencjalnie poważnej choroby, takiej jak rak.

Zanim wpadniesz w panikę, zadaj sobie pytanie, czy zażywałeś jakieś nietypowe leki lub jadłeś potrawy, które mogą powodować odbarwienie moczu. W razie wątpliwości należy szybko skonsultować się z lekarzem.

 

Comments are closed.

Post Navigation