Posiadanie podwójnego podbródka zwiększa ryzyko wystąpienia problemów z sercem.

W badaniu naukowym, naukowcy wskazują na zwiększone ryzyko problemów z sercem, jeśli istnieje nagromadzenie tkanki tłuszczowej w obszarze szyi. Ostrzegają przed zagrożeniami dla zdrowia serca związanymi z gromadzeniem się tłuszczu na szyi. Niezależnie od tego, czy jest on powierzchowny, jak w przypadku podwójnego podbródka, czy głębszy, ten nadmiar tkanki tłuszczowej jest wskaźnikiem indywidualnego ryzyka kardiometabolicznego oraz szkodliwego dla serca profilu prozapalnego, zwłaszcza u młodych, prowadzących siedzący tryb życia dorosłych.

 

W ramach badania 139 młodych dorosłych (z czego 68% stanowiły kobiety) poddano tomografii komputerowej i innym bardziej dogłębnym badaniom, które pozwoliły naukowcom ocenić zlokalizowany poziom tłuszczu w rejonie szyi. Oceniono również ciśnienie krwi, aktywność fizyczną, poziom cukru we krwi, cholesterolu i stan zapalny uczestników.

 

Badanie wykazało, że gromadzenie się tłuszczu na szyi było związane z wyższą ogólną i centralną otyłością (więcej tkanki tłuszczowej), wyższym ryzykiem kardiometabolicznym (zawał, udar, cukrzyca…) i wyższym stanem zapalnym u zdrowych młodych dorosłych. Ponadto badacze zaobserwowali, że nagromadzenie tłuszczu na szyi było tak samo silnym czynnikiem (pod względem kierunku i wielkości) jak nagromadzenie tłuszczu trzewnego, tj. na brzuchu, w przewidywaniu ryzyka kardiometabolicznego i stanu zapalnego, szczególnie u mężczyzn.

Profil kardiologiczny wysokiego ryzyka

Jesteś po pięćdziesiątce i masz następujący profil:

 • jesteś palaczem;
 • masz wysokie ciśnienie krwi (ciśnienie krwi powyżej 140/9);
 • Twoje badania krwi wykazują limit cukru i cholesterolu we krwi;

Jeśli palisz, masz wysokie ciśnienie krwi i cukrzycę, jesteś trzynaście razy bardziej narażony na atak serca niż osoba niepaląca, bez cukrzycy i wysokiego ciśnienia krwi. Cukrzyca, wysokie ciśnienie krwi i wysoki poziom cholesterolu to cisi zabójcy. Bez zmiany nawyków żywieniowych ryzyko choroby jest nieuniknione, zacznij działać!

 

 1. Rzuć palenie, aby chronić swoje serce

Wypalając zaledwie dziesięć papierosów dziennie, podwajasz ryzyko zawału serca, a wypalając dwadzieścia – potrajasz je. Nigdy nie jest za późno na rzucenie palenia.

 

 1. Zwalczanie stresu w celu zmniejszenia ryzyka sercowego

Wygląda na to, że zestresowani ludzie są bardziej podatni na problemy z sercem, nie wspominając o negatywnym wpływie na sen i nastrój. Naucz się być Zen i zarządzać swoimi emocjami. Oddychaj spokojnie, aby pozbyć się presji.

 

 1. Wyśledzić złe tłuszcze

Jest to kluczowy środek, który należy wprowadzić w życie. Celem jest jak najczęstsze zastępowanie tłuszczów pochodzenia zwierzęcego (masło, tłuszcz mięsny, wędliny, sery, przetwory przemysłowe) tłuszczami pochodzenia roślinnego (olej słonecznikowy, oliwa z oliwek).Wzbogać swoją dietę o kwasy omega 3 zawarte w rybach i niektórych olejach (olej z orzechów włoskich, lniany, rzepakowy itp.). Zmniejsz zawartość cholesterolu w diecie poprzez ograniczenie spożycia żółtek jaj, masła, podrobów, wędlin i nie odtłuszczonych produktów mlecznych.

 

 1. Ogranicz spożycie cukru i soli

Łatwo sobie wyobrazić, że aby mieć zrównoważoną dietę, konieczne jest ograniczenie spożycia słodyczy i napojów bezalkoholowych. Należy również zwracać uwagę na ukryte sole w ciastach, wędlinach, serach i przetworach przemysłowych, aby nie podnosić ciśnienia krwi, bez przechodzenia na dietę bezsolną, która pozostaje produktem wyjątkowym.

 

 1. Monitoruj swoją wagę

Waż się regularnie, nie popadając w obsesję na punkcie najmniejszych zmian wagi o 500 gramów. Aby poznać swoją zdrową wagę, oblicz swój wskaźnik masy ciała (BMI): podziel swoją wagę (w kilogramach) przez swój wzrost podniesiony do kwadratu (w metrach).

Jeśli wynik jest

 • poniżej 18,5, to znaczy, że jesteś chudy
 • mieści się w przedziale od 18,5 do 25, Twoja waga jest idealna
 • jest pomiędzy 25 a 30, masz nadwagę
 • wynik jest powyżej 30, oznacza to, że jesteś otyły.

 

 1. Aktywność fizyczna

Zwalczanie siedzącego trybu życia jest czynnikiem ochronnym dla serca. Jeśli nigdy nie byłeś fanem sportu, zacznij od aktywności w życiu codziennym. Idź schodami zamiast windą, wysiąść na dworcu autobusowym przed dotarciem do celu podróży, wróć na rower, spaceruj co najmniej 30 minut dziennie na świeżym powietrzu.

 

 1. Badaj się

Wczesne rozpoznanie choroby serca u kardiologa może nie tylko ułatwić leczenie, ale również uratować życie. Diagnostyka chorób serca jest jedną z najważniejszych, jakie dotyczą organizmu ludzkiego, ponieważ oceniają one pracę i stan mięśnia sercowego oraz tętnic wieńcowych, których prawidłowe funkcjonowanie jest niezbędne do życia.

Comments are closed.

Post Navigation